Dbanie o swoje bycie
Dobre praktyki to konkretne działania budujące dobre życie.
- Ograniczenie cyfrowego życia. Metoda T.I.M.E. – wyznacza 20 minutowe przedziały czasu, kiedy realizujesz konkretny cel, działania w internecie. Korzystaj z minutnika.
- Ćwiczenie empatii, wdzięczności i budowanie silnych więzi. Utrzymywanie kontaktów społecznych, podtrzymywanie relacji, spotykanie się z ludźmi, zauważanie dobrych rzeczy, które się wydarzają każdego dnia. Wyrażanie wdzięczności słowne lub pisemnie.
- Bycie blisko natury. Redukowanie stresu, poprawa zdolności koncentracji i odkrywanie, że poza pudełkiem, w którym żyjesz toczy się cudowne życie. Stosowanie kąpieli leśnych, czyli 30-to minutowy, codzienny kontakt z naturą.
- Karmienie umysłu. Uważne dobieranie informacji, jakie wpuszczamy w naszą przestrzeń. Każda informacja może budować ciało umysł lub je osłabiać. Co oglądasz, myślisz, czytasz, kontemplujesz, to czujesz i tym się stajesz.
- Świadome odżywianie. Stworzenie właściwego jadłospisu, rezygnacja z produktów wysoko-przetworzonych i cukrów. Wprowadzenie do codziennego jadłospisu produktów organicznych, warzyw, ryb, zdrowych tłuszczy i ziół.
- Higiena snu. Wprowadzenie wieczornej rutyny, która przygotowuje do snu. Sen jako najprostszy sposób resetowania mózgu, przywrócenia samokontroli. Przygotowanie się do snu poprzez wyciszenie, odłożenie elektroniki na godzinę przed snem i stworzenie w sypialni prawdziwego sanktuarium.
- Ćwiczenia fizyczne. Codzienny spacer, rezygnacja z samochodu na rzecz spaceru, wybór schodów zamiast windy i stopniowe wypracowanie systematycznej aktywności fizycznej.
- Medytacja, praktyka uważności, kontemplacja, cisza, znalezienie spokoju. Minimum 12 minut dziennie medytacji, kontemplacji lub przebywanie w ciszy działa cuda. Efektem jest wejrzenie w głąb siebie, skupienie, obecność i wiadome podejście do codzienności.